Reklama
  • Środa, 21 grudnia 2016 (13:05)

    Krioterapia – mróz dla Twojego zdrowia

Choć przenikliwe zimno nie kojarzy się z niczym miłym, w tym przypadku nie jest straszne i może pomóc zapomnieć o bólu.

Reklama

Leczenie bardzo niską temperaturą może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy rodzaj terapii to chłodzenie dwutlenkiem węgla miejscowe na konkretne chore miejsca, np. bark, kolano, łokieć. Tu temperatura dochodzi do -75°C.

Druga metoda polega na mrożeniu całego ciała. Pacjent wchodzi na 2-4 minuty do kriokomory schłodzonej ciekłym azotem do -160°C. Wcześniej powinien przejść przez przedsionek, w którym jest „jedynie” -60°C, by jego organizm oswoił się z tak niską temperaturą.

Skierowanie wystawia zwykle lekarz rehabilitant, pracujący w placówce, która dysponuje takim sprzętem. Z kolei do niego można trafić ze zleceniem od lekarza pierwszego kontaktu.

Tak niska temperatura powoduje wzmocnienie mięśni i prowadzi do przekrwienia tkanek. To przyspiesza gojenie się ran, a także zmniejsza obrzęki stawów. Łagodzi ból oraz ułatwia prowadzenie intensywnej rehabilitacji.

Leczenie zimnem to także hartowanie organizmu. Jeśli często się przeziębiasz, kriokomora wskazana jest także dla Ciebie. Do zabiegu należy wyposażyć się w specjalny strój.

Musi być wykonany z bawełny. Potrzebne Ci będą: spodenki, podkolanówki, rękawiczki, opaska na uszy lub czapka, a także maska na usta i nos. Na miejscu dostaje się również drewniane chodaki. Po wyjściu z komory trzeba się rozgrzać w sali gimnastycznej.

MP

Pacjenci ubezpieczeni w NFZ korzystają z zabiegów bezpłatnie. Pozostali mogą je wykupić prywatnie, ale wcześniej muszą udać się do lekarza, który zdecyduje, czy ich stan zdrowia na to pozwala.

Super TV

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.